Sıcaklık

Sıcaklık, bitkilerin büyüme ve gelişimlerindeki en önemli etkendir. Her bitkinin sıcaklık ihtiyacı farklıdır. İç mekan bitkilerinin çoğu 10 derecenin üstündeki sıcaklıklarda yetişmektedir. Yüksek sıcaklık seven bitkilerin ömrünün uzun olabilmesi için havanın nemi ve su miktarı iyi ayarlanmalıdır.

Orantılı Nem ve Su

İç mekan bitkilerinin yaşayabilmesi için nem oranı ve verilen su arasında bir denge olmalıdır. Bitkilerin terleme hızını güneş ışığı, sıcaklık, rüzgar, havadaki nem miktarı, hava basıncı ve topraktaki su miktarı etkiler. Kış aylarında sıcaklık ve ışık şiddeti düşüktür. Bu sebeple bitkilerin terleme hızı düşer ve daha az suya ihtiyaç duyarlar. Yaz ya da kış mevsiminde sıcaklığın az olduğu yerlerde bitkiler daha az suya, sıcaklığın fazla olduğu yerlerdeki bitkiler ise daha fazla suya ihtiyaç duyarlar.

Işık

İç mekanlardaki bitkilerin gelişiminde ışık çok önemlidir. Tropik kökenli bitkiler az ışığın bulunduğu ortamlara uyum sağlayabilir. Fakat çoğu bitki iyi ışık alan ortamlarda daha sağlıklı gelişim sağlar. İç mekan bitkileri gelişme dönemlerinde iyi ışık alan yerlerde, dinlenme döneminde az ışık olan yerlerde bulundurulmalıdır.Yapay ışık, güneş ışığına benzese de onun yerini tutamaz. Eğer yapay ışık kullanılacaksa, bitkilerin gelişebilmeleri için günde yaklaşık 10-12 saat yapay ışıklandırma yapılmalıdır.

Toprak

İç mekan bitkilerinin gelişiminde toprak seçimi önemlidir. Toprağın bitkilerin gelişimine destek olacak, besin hava ve su gibi geçirimini sağlayabilecek nitelikte olması gerekir. Killi, fazlaca sert ve geçirimsiz topraklar bitkilerin su tutum oranını yükseltecekleri için kök hastalıklarına ve bitki ölümlerine neden olabilirler. Bu yüzden bitkileriniz için toprak seçimi yaparken bitkinizin isteğine göre özel karışımları tercih etmenizde fayda vardır.

BAZI İÇ MEKAN BAKIM PROJELERİMİZ